Bruto domači proizvod je bil v drugem letošnjem četrtletju realno za 5,0 odstotka večji kot v enakem obdobju lani. Rast se je tako v primerjavi s prvim trimesečjem, ko je po popravljenih podatkih dosegla 3,2 odstotka, še pospešila. V prvem polletju skupaj je bila medletna rast BDP realno pri 4,1 odstotka, je objavil statistični urad.
"To je najvišja gospodarska rast po prvem četrtletju leta 2022," je na novinarski konferenci v Ljubljani o medletni rasti v drugem četrtletju dejal Martin Bajželj s statističnega urada.
Domača potrošnja se je glede na lansko drugo trimesečje okrepila za 5,9 odstotka. K temu sta pozitivno prispevala tako povečanje končne potrošnje kot tudi povečanje bruto investicij.
Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo so se povečali za 3,4 odstotka, kar je več kot v predhodnem četrtletju (2,8 odstotka) in največ v zadnjih šestih četrtletjih. Izdatki za nakupe na domačem trgu so zrasli v vseh skupinah proizvodov, najbolj pri trajnih proizvodih, za 10,1 odstotka. Bruto investicije v osnovna sredstva so se povečale za 13,2 odstotka, kar je enaka rast kot v prvem četrtletju. K rasti so največ prispevale investicije v zgradbe in objekte, ki so se zvišale za 19 odstotkov, od tega v stanovanjske zgradbe za 5,8 odstotka ter v druge zgradbe in objekte za 23,6 odstotka.
Investicije v opremo in stroje so se zvišale po podobni stopnji kot v predhodnem četrtletju, in sicer za 10,1 odstotka. Med temi so investicije v transportno opremo zrasle za 14,7 odstotka, investicije v drugo opremo in stroje pa za 8,5 odstotka.
Izvoz blaga in storitev se je povečal za 6,4 odstotka, uvoz pa za 7,6 odstotka. "Povečanje izvoza in uvoza blaga v drugem četrtletju letošnjega leta je bilo tako najvišje po tretjem četrtletju leta 2024," je povedal Bajželj.
Vpliv salda menjave s tujino je bil zaradi hitrejše rasti uvoza od izvoza še vedno negativen. Gospodarsko rast je znižal za 0,5 odstotne točke.
H gospodarski rasti je največ prispevalo gradbeništvo
Skupna dodana vrednost se je medletno povečala za 4,8 odstotka, najbolj v dejavnosti gradbeništva, za 15,9 odstotka. "Dodana vrednost v gradbeništvu se po razmeroma visokih stopnjah povečuje od lanskega drugega četrtletja in v tem obdobju je ravno gradbeništvo največ prispevalo k rasti bruto domačega proizvoda," je pojasnil.
Poleg gradbeništva so tokrat krepitev rasti zaznali tudi v drugih pomembnejših dejavnostih. Izrazita je bila v skupini dejavnosti trgovine, prometa in gostinstva, 5,2-odstotna, in tokrat tudi v predelovalnih dejavnostih, 4,3-odstotna.
Dodana vrednost v skupini dejavnosti trgovine, prometa in gostinstva je bila najvišja v zadnjih štirih letih, v predelovalnih dejavnostih pa najvišja v zadnjem letu in pol.
Več si lahko preberete TUKAJ.