Medijske objave
14. februar, 2024,

Na podlagi predloga SDH bo Cinkarna Celje od bilančnega dobička za leto 2022 v višini 25,01 milijona evrov za dividende namenila dobrih 25 milijonov evrov oz. 3,20 evra bruto na delnico. Preostali del bilančnega dobička v znesku okoli šest tisoč evrov bo ostal nerazporejen.

Uprava družbe je predlagala izplačilo dividend v višini 2,77 evra bruto na delnico, čemur bi skupno namenili 21,65 milijona evrov.

Vseslovensko združenje malih deležnikov pa je predlagalo, da bi z izplačilom dividend za leto 2022 počakali in ga izvedli skupaj z izplačilom za leto 2023. S tem bi se po njihovih navedbah izognili dvojnim stroškom izplačila.

Ti namreč odvečno in nesorazmerno bremenijo manjše vlagatelje, ki jih je v družbi Cinkarna Celje 2.600, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Ob vse višjih stroških in nadomestilih, ki jih obračunavajo borzno-posredniške družbe in finančni posredniki, lahko tako stroški izplačil dividend v primerih številnih malih delničarjev predstavljajo pretežni del, pogosto pa kar celotne prejete dividende, so pojasnili.

Več preberite tukaj.

05. januar, 2024,

Kot je razvidno iz sklica skupščine, ki ga je Cinkarna Celje danes objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze, bi preostanek bilančnega dobička, ki je konec leta 2022 znašal nekaj več kot 25 milijonov evrov, ostal nerazporejen. Skupščina je sklicana za 13. februar, dividende pa bi izplačali 23. februarja.

Vodstvo Cinkarne Celje je aprila lani napovedalo, da leta 2023 ne načrtuje izplačila dividend, saj je družba prejela državno pomoč za omilitev posledic energetske krize. Če bi izplačala del dobička, bi morala prejeta sredstva z obrestmi vrniti, to pa bi zanjo pomenilo večjo premoženjsko škodo. Tako je vodstvo delničarjem predlagalo, da bilančni dobiček za leto 2022 ostane nerazporejen, kar so ti tudi potrdili.

Vodstvo družbe je že lani poudarilo, da je izplačilo dobička za leto 2022 mogoče v poznejših letih. Zdaj je torej predlagalo izplačilo letos. "Predlog skladno z dividendno politiko predvideva namenitev polovice čistega dobička za izplačilo v obliki dividend, preostanek bilančnega dobička pa ostane nerazporejen," so dodali v družbi.

Več si lahko preberete tukaj.

15. junij, 2023,

Vodstvo Cinkarne Celje je sredi aprila napovedalo, da letos ne načrtuje izplačila dividend, saj je družba prejela državno pomoč za omilitev posledic energetske krize. Če bi izplačala del dobička, bi morala prejeta sredstva z obrestmi vrniti, to pa bi zanjo pomenilo večjo premoženjsko škodo. Tako je vodstvo delničarjem predlagalo, da bilančni dobiček za lani v višini 25,01 milijona evrov ostane nerazporejen.

Drugače menijo v Vseslovenskem združenju malih deležnikov (VZMD), Društvu Mali delničarji Slovenije (MDS) in podjetju Envestor. V VZMD so predlagali, da se za izplačilo dividend nameni 23,4 milijona evrov oziroma tri evre bruto na delnico, dividende pa bi izplačali v 2024. Po predlogu MDS bi za dividende namenili 21,69 milijona evrov oziroma 2,776 evra bruto na delnico ter za povračilo državne pomoči 3,05 milijona evrov. Podjetje Envestor pa je predlagalo, da se za izplačilo dividend nameni 25 milijonov evrov bilančnega dobička oziroma 3,20 evra bruto na delnico, izplačane pa bi bile januarja 2024.

Skupščina je vse tri predloge zavrnila

Na to so se ostro odzvali v VZMD, kjer so odločitev v sporočilu za javnost označili za "še en resen in škodljiv korak nazaj pri odnosu do vlagateljev ter kulturi delničarstva in korporativnega upravljanja v Sloveniji".

V vodstvu družbe so s "sicer neobičajnim" razpletom glasovanja zadovoljni. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, jim tako ne bo treba vračati pomoči, kar jim bo omogočilo večjo konkurenčnost. "Naši tekmeci imajo kar nekaj tovarn postavljenih zunaj Evrope, kjer so cene električne energije in zemeljskega plina precej nižje," je dejal predsednik uprave Aleš Skok.

"Za ohranjanje odličnih rezultatov poslovanja mora Cinkarna vlagati v rast in razvoj. Izpolnjevati mora merila, ki nam jih nalagata v Evropskem parlamentu sprejeta zeleni dogovor in kemijska trajnostna strategija. Energetska samooskrba iz obnovljivih virov ali na primer nični izpusti toplogrednih plinov so všečni cilji, s katerimi se lahko vsi poistovetimo. A za to so nujna precejšna finančna sredstva," je poudaril.

Skupščina je poleg tega danes podelila razrešnico upravi in nadzornemu svetu za lansko poslovno leto, predlog uprave glede odkupa lastnih delnic pa je zavrnila, s skupščine poroča časnik Finance. 

Več si lahko preberete tukaj.

10. marec, 2021,

Cinkarna Celje je lani ustvarila 172,4 milijona evrov prihodkov, kar je približno toliko kot leta 2019. Čisti dobiček se je ustavil pri 18,95 milijona evrov, kar je 12 odstotkov manj kot leto prej, a 34 odstotkov nad pričakovanji družbe, izhaja iz nerevidiranega poslovnega poročila, ki ga je družba objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze.

Kot so pojasnili v Cinkarni, so takšno raven prihodkov uspeli doseči kljub nižjim povprečnim prodajnim cenam pigmenta. Donosnost lastniškega kapitala je dosegla 12,5 odstotka in za 3,1 odstotne točke presegla načrtovano donosnost za leto 2020, navaja STA.

Čisti poslovni izid nižji kot v letu 2019, a nad pričakovanji

"Na račun učinkovitega upravljanja stroškov, prestavitve remonta v leto 2021, podaljšanja proizvodnega leta in visokega povpraševanja v zadnjem četrtletju, ki ga tradicionalno zaznamuje nizka aktivnost naših kupcev, smo presegli načrtovan poslovni izid. Čisti poslovni izid je sicer za 12 odstotkov nižji kot v letu 2019, a je v luči razmer, ki so čez leto prevladovale, nad načrti in pričakovanji," so zapisali po poročanju STA.

 

Več si lahko preberete tukaj.