Davčni zavezanec rezident lahko zahteva, da se do 0,5 % dohodnine, odmerjene po zakonu, ki ureja dohodnino, od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje splošno-koristnih namenov in za financiranje političnih strank in reprezentativnih sindikatov.
Davčni zavezanec lahko posameznemu upravičencu nameni 0,1 %, 0,2 %, 0,3 %, 0,4 % ali 0,5 % dohodnine, seštevek vseh pa ne more presegati 0,5 % dohodnine.
V kolikor je odmerjena dohodnina v višini 0 EUR, je tudi znesek donacije 0 EUR.
Kakšen je seznam upravičencev za leto 2020?
Preverite seznam tukaj.
Kdaj in kako lahko donirate?
Za preusmeritev dela svoje dohodnine na račun katere od organizacij s seznama upravičencev se lahko odločite kadarkoli. Zahtevo lahko vložite osebno ali po pošti pri pristojnem finančnem uradu, lahko tudi elektronsko, preko mobilne aplikacije eDavki.
Zahteve ni treba vlagati vsako leto znova, saj enkrat vložena zahteva velja za nedoločen čas. Na novo vložite zahtevo v primeru, da želite svojo odločitev spremeniti in donacijo nameniti komu drugemu kot doslej. Upoštevali pa bodo zadnjo veljavno zahtevo, s katero bodo razpolagali na dan 31. decembra tistega leta, za katero se odmerja dohodnina.
Višina donacije je odvisna od višine odmerjene dohodnine posameznega zavezanca. Če se zavezanec za donacijo ne odloči, Furs pol odstotka od odmerjene dohodnine nakaže v poseben sklad, s katerim upravlja ministrstvo za javno upravo, iz njega pa financira razvoj nevladnih organizacij.
Več informacij najdete tukaj.