Novice

Edinstven vpogled v življenje slovenskega kriptomilijonarja

Damian Merlak, lani osmi najbogatejši Slovenec, je pretekli konec tedna na družbenem omrežju Instagram na široko odprl vrata v svoje zasebno življenje. 

Edinstven vpogled v življenje slovenskega kriptomilijonarja

33-letni Kranjčan Damian Merlak je zgodaj prepoznal potencial bitcoina oziroma kriptovalut in s prijateljem Nejcem Kodričem leta 2011 ustanovil borzo za kriptovalute Bitstamp, ki je še vedno ena najbolj prepoznavnih na svetu. Merlak je iz Bitstampa izstopil leta 2018 in se posvetil naložbam v vrednostne papirje, nepremičnine in energetiko.

Revija Manager je vrednost njegovega premoženja lani ocenila na 124 milijonov evrov in ga uvrstila na osmo mesto na seznamu najbogatejših Slovencev. 

Merlak je pretekli konec tedna na svojem profilu na družbenem omrežju Instagram odgovarjal na vprašanja sledilcev, teh ima na Instagramu okrog 7.600. Nabralo se jih je precej, izpostavljamo pa nekaj najzanimivejših odgovorov.

Pot do uspeha in bogastva je pravilno zastavil že v osnovni šoli

"Že v osnovni šoli sem se vpisal v krožek programiranja, ki me je tako pritegnilo, da sem šolanje nadaljeval na srednji računalniški šoli. Takrat sem v prostem času začel izdelovati spletne strani za podjetja. Naslednji korak je bil študij računalništva na FRI (Fakulteta za računalništvo in informatiko v Ljubljani). Po treh mesecih študija sem začel delati kot programer v enem od IT podjetij," je pojasnil Merlak.

Predavanja na fakulteti je nato kmalu prenehal obiskovati in le še programiral, denar od dela pa vlagal v delnice. Leta 2011 je odkril bitcoin in začel z njim najprej trgovati, nato ga rudariti, nazadnje pa je s prijateljem Nejcem Kodričem ustanovil kriptoborzo Bitstamp

Bitstampovo platformo je Merlak v celoti sprogramiral sam ob delu, saj je za slovensko IT podjetje delal še dve leti po ustanovitvi Bitstampa. Kriptoborza je prve programerje zaposlila šele leta 2015, je pojasnil. 

Svojo pot v Bitstampu je Merlak sklenil leta 2018 in se posvetil ustvarjanju novih podjetij in naložbam na finančnih trgih. Svoj delež v Bitstampu je sicer prodal za več kot sto milijonov evrov.

Kaj je storil, ko je zaslužil prvi milijon evrov

"Kupil sem si električni avtomobil Tesla Model S in parcelo v Portorožu. Tam sem kasneje postavil hišo, ki jo uporabljam, ko sem v Sloveniji," je zapisal Merlak.

Ena prvih stvari, ki jih je storil, ko "se je nabralo dovolj financ", je bilo sicer tudi to, da je pustil redno službo v že omenjenem IT podjetju.  

Razpet med Slovenijo, Malto in Dubajem

Čeprav ima "slovenski" dom v Portorožu, je Merlak v zadnjih letih največ časa preživel na Malti, kjer ima v najemu hišo z bazenom. Decembra lani je oznanil, da je kupil stanovanje na elitni lokaciji v eni od stolpnic v Dubaju.

Za zdaj sicer še ne ve, ali se bo z Malte sploh preselil v Dubaj.

Kot pravi, ima sicer še vedno najraje razgled z dvorišča svoje hiše v Portorožu. 

Kako je danes videti dan mladega milijonarja

"Ko se zbudim, pregledam e-pošto in stanje na finančnih trgih. Nato sledi odpisovanje na e-pošto, opravim tudi telefonske klice. Ob 15.30 se odpre newyorška borza in takrat spremljam, kaj se dogaja, ter postavim oziroma prilagodim aktivna naročila. Po tem se ponovno posvetim drugim stvarem, zvečine je to še več e-poštnih sporočil in telefonskih klicev. V ozadju se venomer predvaja TV-kanal CNBC, da lahko, če se kaj zgodi, ukrepam takoj. Borza se zapre ob 22. uri in takrat je moj dan končan," je pojasnil in dodal, da vsako noč praviloma spi vsaj osem ur. 

V enem dnevu je največ zaslužil ...

... milijon evrov, je pojasnil Merlak. Ni sicer razkril, ali je šlo za dobiček od kriptovalut, delnic ali katere druge naložbe. Med njegovimi največjimi "generatorji" denarja na finančnih trgih so sicer delnice podjetij Tesla, Amazon in Cloudflare, je razkril. Če bi moral do konca življenja staviti na le tri delnice, pa bi vložil v podjetja Palantir, Cloudflare in Beyond Meat.

Kaj pa največja izguba? Zaradi občasno nepredvidljivega dogajanja na borznih trgih se je vrednost njegovega premoženja na neki točki znižala tudi že za kar pet milijonov evrov, je razkril. 

Od bitcoinov do delnic, nepremičnin in baterij

Po izstopu iz sveta kriptovalut največji delež Merlakovega portfelja predstavljajo delnice ameriških podjetij, je zapisal na Instagramu. Lani je kupil tudi štiri bohinjske hotele in jih začel prenavljati, podal pa se je tudi v svet energetike in soustanovil podjetje Ngen, ki v masovnih in zelo dragih - Merlak je v Ngen vložil 15 milijonov evrov - Teslinih baterijah hrani presežek proizvedene električne energije:

Navedel je tudi zanimiv podatek: ne ve, koliko bitcoinov je imel na vrhuncu svoje vpletenosti v kriptovalute. Ocenil je, da najverjetneje med 3.000 in 5.000. Toliko bitcoinov bi bilo glede na današnje cene vrednih 34 oziroma 57 milijonov evrov. 

Več si lahko preberete tukaj.

Ne spreglejte