Medijske objave
04. april, 2023,

Branko Debeljak, univerzitetni diplomirani inženir strojništva ter magister poslovodenja in organizacije, je v Tešu na vodilnih delovnih mestih zaposlen več kot 20 let. Od leta 2016 je izvršni direktor tehničnega sektorja, zadolžen za njegovo operativno delo, načrtovanje in usklajevanje proizvodnje električne energije iz Teša ter razvojne in vzdrževalne aktivnosti družbe.

Soglasje k njegovemu imenovanju za generalnega direktorja Termoelektrarne Šoštanj je na današnji seji dal tudi nadzorni svet HSE. Štiriletni mandat bo nastopil v torek, 4. aprila.

Viktor Vračar je vodenje Teša prevzel 8. novembra lani, potem ko je sporazumno zapustil funkcijo generalnega direktorja HSE. Vodenje HSE je takrat prevez Tomaž Štokelj.

Pred temi menjavami je Teš vodil Matjaž Vodušek, ki je s položaja odstopil po tistem, ko so Teš sredi oktobra začasno izklopili iz omrežja. Odstopa ni želel komentirati – dejal je, da je osebne narave.

Teš je bil iz omrežja izklopljen od sredine oktobra do začetka decembra, in sicer da bi v času razmeroma ugodnih cen uvoza elektrike premog, katerega dobava je bila zaradi težav Premogovnika Velenje zmanjšana, prihranili za zimske mesece. Za zimo so namreč pričakovali, da bo uvoz elektrike dražji.

O razlogih za Vračarjevo razrešitev v HSE niso želeli govoriti. Dnevnik pa piše, da je moral oditi zaradi premoga, ki naj ga sprva ne bi zagotovil dovolj, da bi Teš lahko optimalno obratoval, nato pa naj bi ga zagotovil preveč.

Več si lahko preberete tukaj.

05. december, 2022,

S premogom je treba varčevati zaradi ponavljajočih se geomehanskih težav Premogovnika Velenje in posledic prvih ukrepov za opuščanje rabe premoga. Po navedbah rudnika izkop premoga trenutno poteka na odkopni plošči D k.-110, ki je po načrtovanem koncu odkopavanja na odkopni plošči B k.-110 edina aktivna.

 

Premogovnik bo uvažal indonezijski premog

Zaradi energetske krize je padla odločitev za uvoz premoga, dokler Premogovniku Velenje izkopa ne bo uspelo povečati na zadovoljivo raven. Premogovnik Velenje je medtem na podlagi analize okoljske in tehnološke sprejemljivosti premogov za potrebe Teš s švicarskim trgovcem Petraco Oil Company iz Lugana sklenil dve pogodbi za uvoz indonezijskega premoga. Okvirna vrednost prve pogodbe brez davka znaša 42,5 milijona dolarjev (40,96 milijona evrov), vrednost druge pogodbe pa je 7,9 milijona dolarjev (7,61 milijona evrov).

Podatka o tem, koliko premoga bodo dobili za omenjeno ceno, v premogovniku niso razkrili. So pa dodali, da se nadaljujejo pogovori za dodatne dobave energenta z dobavitelji z območja Balkana in vzhodne Evrope.

Teš je po pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja opravil postopke testiranja 10 tisoč ton indonezijskega premoga. Preliminarni rezultati projektanta kotla za indonezijski premog so pokazali, da je premog za testiranje sosežiga z lignitom ustrezen, so sporočili.

Teš testira tudi pet drugih vrst premoga, ki imajo enako ali boljšo kurilno vrednost ter podobno kemijsko sestavo kot velenjski lignit. Ko bo test posamezne vrste premoga zaključen, bo Teš Premogovniku Velenje predstavil elaborat z rezultati testiranja.

Več si lahko preberete tukaj.

28. november, 2022,

S premogom je treba varčevati zaradi ponavljajočih se geomehanskih težav Premogovnika Velenje in posledic prvih ukrepov za opuščanje rabe premoga. Po navedbah rudnika izkop premoga trenutno poteka na odkopni plošči D k.-110, ki je po načrtovanem zaključku odkopavanja na odkopni plošči B k.-110 edina aktivna.

Zaradi energetske krize je bila sprejeta odločitev za uvoz premoga, dokler Premogovniku Velenje izkopa ne bo uspelo povečati na zadovoljivo raven. Premogovnik Velenje je medtem na podlagi analize okoljske in tehnološke sprejemljivosti premogov za potrebe Teša s švicarskim trgovcem Petraco Oil Company iz Lugana sklenil dve pogodbi za uvoz indonezijskega premoga. Okvirna vrednost prve pogodbe brez davka znaša 42,5 milijona dolarjev (40,96 milijona evrov), vrednost druge pogodbe pa je 7,9 milijona dolarjev (7,61 milijona evrov).

Podatka o tem, koliko premoga bodo dobili za omenjeno ceno, v premogovniku niso razkrili. So pa dodali, da potekajo pogovori za dodatne dobave energenta z dobavitelji z območja Balkana in Vzhodne Evrope.

Indonezijski premog se je izkazal kot ustrezen

Teš je po pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja opravil postopke testiranja deset tisoč ton indonezijskega premoga. Preliminarni rezultati projektanta kotla za indonezijski premog so pokazali, da je premog za testiranje sosežiga z lignitom ustrezen, so sporočili.

Teš testira tudi pet drugih vrst premoga, ki imajo enako ali boljšo kurilno vrednost ter podobno kemijsko sestavo kot velenjski lignit. Ko bo test posamezne vrste premoga zaključen, bo Teš Premogovniku Velenje predstavil elaborat z rezultati testiranja.

Ob oktobrski ustavitvi šestega bloka je bilo sicer predvideno, da bo ta v mirovanju do 2. novembra, že takrat pa so omenjali možnost podaljšanja ustavitve do konca novembra.

Več si lahko preberete tukaj.

17. november, 2022,

Podatka o tem, koliko premoga bodo dobili za omenjeno ceno, v premogovniku niso razkrili. So pa dodali, da potekajo pogovori za dodatne dobave energenta z dobavitelji z območja Balkana in vzhodne Evrope.

Zaradi varčevanja s premogom je trenutno zaustavljen šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Zaustavitev bo trajala vsaj do konca meseca. Šoštanjsko termoelektrarno so začasno izklopili iz omrežja 14. oktobra, da bi premog privarčevali za zimske mesece, ko bodo potrebe po elektriki večje in bo njen uvoz predvidoma dražji kot zdaj.

Premog je treba uvažati, dokler izkopa ne bodo zvišali na zadovoljivo raven 

Velenjskemu premogovniku sicer v zadnjem obdobju ne uspe zagotavljati dovolj premoga za delovanje elektrarne. Razlog so ponavljajoče se geomehanske težave premogovnika, pa tudi ukrepi, ki so bili v preteklosti sprejeti zaradi načrtovanega opuščanja rabe premoga. Po navedbah rudnika izkop premoga trenutno poteka na odkopni plošči D k.-110, ki je po načrtovanem zaključku odkopavanja na odkopni plošči B k.-110 edina aktivna.

Zaradi energetske krize je vlada odločila, da je treba premog v Teš uvažati, dokler Premogovniku Velenje izkopa ne bo uspelo zvišati na zadovoljivo raven.

Teš je po pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja opravil postopke testiranja deset tisoč ton indonezijskega premoga. Preliminarni rezultati projektanta kotla za indonezijski premog so pokazali, da je premog za testiranje sosežiga z lignitom ustrezen, so sporočili.

Teš testira tudi pet drugih vrst premoga, ki imajo enako ali boljšo kurilno vrednost ter podobno kemijsko sestavo kot velenjski lignit.

Več si lahko preberete tukaj.

11. november, 2022,

Kot so za STA še povedali v Premogovniku Velenje, nabavni postopki še niso končani, zato več informacij ne morejo posredovati.

Zaradi varčevanja s premogom je trenutno zaustavljen šesti blok Teš, zaustavitev bo trajala vsaj do sredine novembra. Šoštanjsko termoelektrarno so začasno izklopili iz omrežja 14. oktobra, da bi premog privarčevali za zimske mesece, ko bodo potrebe po elektriki večje in bo uvoz elektrike predvidoma dražji kot zdaj.

Razlog za pomanjkanje premoga za delovanje elektrarne se skriva v ponavljajočih se geomehanskih težav Premogovnika Velenje ter posledicah prvih ukrepov za opuščanje rabe premoga. Po navedbah rudnika izkop premoga trenutno poteka na odkopni plošči D k.-110, ki je po načrtovanem koncu odkopavanja na odkopni plošči B k.-110 edina aktivna.

Zaradi energetske krize je vlada zato odločila, da je treba premog v Teš uvažati, dokler Premogovniku Velenje izkopa ne bo uspelo zvišati na zadovoljivo raven.

Teš je po pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja opravila postopke testiranja 10 tisoč ton indonezijskega premoga. Preliminarni rezultati projektanta kotla za indonezijski premog so pokazali, da je premog za testiranje sosežiga z lignitom ustrezen.

Več si lahko preberete tukaj.

21. oktober, 2022,

Vračar, ki je bil za generalnega direktorja HSE imenovan 3. novembra 2020, pred tem pa je bil od 1. maja 2019 član poslovodstva HSE, se je odzval na vabilo o kandidaturi za generalnega direktorja Teša, so zapisali v objavi.

"V slovenski termoelektrarni, ki zagotavlja tretjino vse slovenske proizvodnje električne energije, ga čakajo veliki izzivi pri zagotavljanju varnega in zanesljivega obratovanja energetske lokacije Teš in s tem oskrbe slovenskega gospodarstva in gospodinjstev z električno energijo. Družbo Teš dobro pozna, prav tako tudi ključne naloge na poti tako imenovanega zelenega prehoda družbe Teš in regije," so navedli.

Nadzorni svet HSE bo nemudoma začel aktivnosti za imenovanje novega generalnega direktorja družbe HSE, so sporočili.

Glavni favorit za vodenje HSE naj bi bil po pisanju časnika Finance Tomaž Štokelj, ki je zdaj zaposlen v GEN-I.

Vračar, ki je tudi predsednik nadzornikov Teša, bo na čelu termoelektrarne nasledil Matjaža Voduška, ta je z mesta generalnega direktorja elektrarne odstopil v ponedeljek. Kot je dejal, je odstop osebne narave, preostalih zadev pa ne komentira.

Vodušek je odstopil po tistem, ko so Teš začasno, od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra, izklopili iz omrežja, in sicer da bi premog, katerega dobava je zaradi težav Premogovnika Velenje zmanjšana, privarčevali za zimske mesece, ko bo uvoz elektrike predvidoma dražji, kot je trenutno.

V Premogovniku Velenje so se po julijskem stebrnem udaru pretekli teden pojavile dodatne težave pri pridobivanju premoga, in sicer se je pojavila geomehanska deformacija odkopne plošče, na kateri bi morali po načrtih premog začeti pridobivati v drugi polovici novembra. V HSE so STA povedali, da zaradi sanacije letos te plošče ne bo mogoče vključiti v proizvodni proces, kar pomeni približno sedem odstotkov izpada proizvodnje premoga glede na letni načrt.

Kot so v HSE zapisali v današnjem sporočilu, so bili v HSE in njegovi skupini v času Vračarjevega vodenja izvedeni številni projekti, med drugim usmeritev v gradnjo novih proizvodnih zmogljivosti na področju obnovljivih virov energije z gradnjo največje sončne elektrarne v Sloveniji, Prapretno, razširitev dejavnosti z vstopom na drobnoprodajni trg s pridružitvijo družb ECE in Energija Plus skupini HSE, začetki postopkov za prestrukturiranje šaleške regije v skladu z načeli pravičnega prehoda, konec arbitraže z dobaviteljem opreme za blok šest v Tešu in prilagoditev poslovnega modela izredni volatilnosti na energetskih trgih.

Novembra se bo zgodila sprememba v vodstvu še ene družbe iz skupine HSE. Dravske elektrarne Maribor (DEM) 1. novembra prehajajo na enočlansko poslovodstvo, generalni direktor družbe bo postal zdajšnji direktor Damjan Seme, zdajšnji generalni direktor Aleksander Brunčko pa bo ostal zaposlen v družbi, so v sredo sporočili iz DEM.

Več si lahko preberete tukaj.

22. september, 2022,

Termoelektrarna Šoštanj nima več težav z insolventnostjo, so za Delo zatrdili pri Holdingu slovenske elektrarne (HSE). Večje težave z likvidnostjo pa ima Premogovnik Velenje, zato v HSE napovedujejo dokapitalizacijo podjetja, nameravajo pa tudi dvigniti ceno premoga.

In zakaj se je premogovnik znašel na robu finančnega prepada? "Zaradi poslovanja z izgubami, tudi kot posledica oslabitve sredstev v preteklih letih, zaradi neizpolnitve proizvodnih planov, negotovih in zahtevnih razmer na nabavnih trgih ter omejene maksimalne dolgoročne prodajne cene za premog je izpostavljenost tveganju insolventnosti močno prisotna," je razvidno iz letnega poročila HSE.

TEŠ pa naj bi po pričakovanjih HSE letošnje poslovno leto končal s pozitivno ničlo. Sicer je TEŠ lani prvič po osmih letih posloval z dobičkom, vendar je velik vpliv na poslovne rezultate imela poravnava z ameriškim podjetjem General Electric. Ta je na račun TEŠ tako nakazal 261 milijonov evrov, kar je več, kot je podjetje ustvarilo iz prodaje električne energije (223,3 milijona evrov).

Več si lahko preberete tukaj.

29. november, 2020,

Rekorden rezultat je posledica ugodnih tržnih razmer v zadnjih dveh mesecih, razmeroma ugodne cene električne energije na dnevni ravni, visoko razpoložljive proizvodne infrastrukture in, kot še navajajo v elektrarni, dobrega dela zaposlenih, poroča STA.

V petek so tako za 289.031 kilovatnih ur presegli doslej največjo količino proizvedene električne energije v enem dnevu, ki so jo dosegli 6. septembra 2018.

 

Pred tednom dni so ga vrnili v omrežje

Do vključno petka so sicer letos v Tešu skupno proizvedli 3.244.191 megavatnih ur električne energije in 266.339 megavatnih ur toplotne energije za Šaleško dolino, so še dodali v sporočilu za javnost.

Po nekaj dneh začasne zaustavitve zaradi suma netesnosti kotla so sicer šesti blok Teš pred natanko tednom dni ponovno sinhronizirali v omrežje. V času zaustavitve so izvedli delno čiščenje regenerativnega grelnika zraka in odpravili netesnost na odcevju kotla.

Več si lahko preberete tukaj.